Описание
Депутати ухвалили закон про блокування сайтів, продажу SIM -карт по паспорту і покаранні за «екстремізм» в соцмережах
ТЕХНО | Арсен Шафранський | 16.01.2014 18:27
Скоро в Україні можна буде закривати сайти без рішення суду і саджати на три роки за так званий екстремізм в соцмережах. Відповідний закон сьогодні в спішному порядку прийняла Верховна Рада. Крім того, проект зобов’яже абонентів зв’язку укладати договір з оператором при купівлі SIM — карти. За прийняття змін проголосувало 239 депутатів.
Авторство закону належить депутатам Вадиму Колесниченко і Володимиру Олійнику («Партія регіонів»). У записці пояснення прямо говориться, що написання закону пов’язане з протестними акціями в Україні, і, зокрема — з роллю соціальних мереж в розвитку подій. Оскільки, на думку авторів закону, соціальні мережі все частіше використовуються для розпалювання ворожнечі на політичному, мовному й іншому підгрунті.
Закон містить норму, що вносить поправку до Карного кодексу України, ст. 109, 110, 151. Зокрема, йдеться про те, що зберігання або поширення екстремістських матеріалів, у тому числі, «через ЗМІ, мережа інтернет, соціальні мережі» ведуть до штрафу від 600 до 800 неоподатковуваних мінімумів прибутків громадян з конфіскацією екстремістських матеріалів (17 грн., тобто йдеться про штрафи в розмірі приблизно 10-13 000 грн.). Те ж порушення, здійснене повторно, може привести до штрафу в 1000-3000 неоподатковуваних мінімумів або ж до обмеження/позбавленню волі на строк до трьох років.
Під екстремістськими матеріалами мають на увазі призначені до обнародування будь-які документи (у тому числі, в електронній формі), які закликають до насильницької зміни або скидання конституційного ладу, насильницького захоплення влади, втручанню в роботу державних органів і так далі
Ще одним нововведенням закону є розширення повноважень Національної комісії із зв’язку (НКРСІ). Пропонується внести зміни до закону про телекомунікації (ст. 18 про повноваження НКРСІ), по яких комісія зможе приймати рішення «по обмеженню доступу абонентів операторів телекомунікацій до ресурсів мережі інтернет, через яких здійснюється поширення інформації, поширення якої суперечить закону». Рішення про блокування приймається на підставі експертного виводу.
Також НКРСІ зможе забороняти діяльність інформагентства без свідоцтва, тобто фактично будь-якого сайту, на якому публікуються новинні матеріали «з метою надання інформаційних послуг». Правда, це не торкається сайтів компаній або держорганів. Рішення комісії можна оспорювати в суді. Згідно із законом, особи, які здійснюють діяльність інформагентства без свідоцтва про реєстрацію, отримають три місяці на те, щоб отримати таке свідоцтво або ж припинити свою діяльність. За чинним законом про інформагентства, такими є суб’єкти інформаційної діяльності, зареєстровані як юрособи, які дію з метою надання інформпослуг.
Також, передбачається, що оператори зв’язку повинні будуть надавати абонентам послуги на підставі договору. Іншими словами, для придбання SIM -карти абонентові тепер обов’язково потрібно буде засвідчити свою особу.
Також, в Карному кодексі пропонується передбачити покарання за наклеп (ст. 151), у тому числі — через публічні матеріали в інтернеті (санкція — від 50 до 300 неоподатковуваних мінімумів прибутків або виправні роботи до року).
Закон набуде чинності наступного дня після публікації (після того, як буде підписаний президентом і опублікований в державних друкарських виданнях).
Информция из economists.pro